Kas ir inflācija

Inflācija ir vispārējs produktu un pakalpojumu cenu kāpums, kā rezultātā nauda kļūst mazāk vērtīga. Tirgus ekonomikā cenu svārstības ir normāla parādība un atsevišķiem produktiem cenas mainās gandrīz vai katru dienu, taču tad, kad cenas pieaug ne tikai atsevišķiem produktiem, bet vispārēji visai patēriņa produktu un pakalpojumu grupai, ir vērojama inflācija.

Inflācijas rezultātā valūta – mūsu gadījumā eiro, kļūst mazvērtīgāks, jo pa to iespējams nopirkt mazāku preču daudzumu nekā pirms tam.

Inflāciju mēra procentos, kas tiek aprēķināti salīdzinot šī gada patēriņa cenu indeksu (PCI) ar pagājušā gada PCI. Patēriņa cenu indeksu jeb PCI ir preču un pakalpojumu grozs, kas sastāv no vairāk kā 700 dažādām precēm un pakalpojumiem. Nosakot vidējo cenu kāpumu, lielāks uzsvars tiek likts uz tiem produktiem un pakalpojumiem, par kuriem tiek tērēts vairāk naudas, piemēram, elektrībai, taču, tā kā izdevumi katrā mājsaimniecībā var atšķirties atkarībā no pārvietošanās, ēšanas un cietiem paradumiem, inflācija tiek aprēķināta ņemot vērā visas preces un pakalpojumus, kas iekļauti preču un pakalpojumu grozā un tiek lietoti mājsaimniecībās, tais skaitā:

  • Ikdienā patērējamās preces – pārtika, degviela u.c.,
  • Ilgtermiņa lietojamas preces – apģērbs, sadzīves tehnika, datortehnika u.c.,
  • Pakalpojumi – mājokļa īre, friziera pakalpojumi u.c.

Aprēķinot inflāciju tiek salīdzināta produktu groza cena šajā gadā ar tā paša groza cenu pagājušajā gadā, līdz ar to vairāku gadu laikā cenas var būt vairāk kārt paaugstinājušās, bet inflācijas apmērs vērojams vien dažu procentu apmērā.

Lai iegūtu pēc iespējas precīzākus rezultātus, aprēķinot inflācijas apmēru, tiek ņemts vērā arī tas, vai cenas paaugstināšanās nav saistīta ar produkta kvalitātes uzlabojumiem.

Inflācijas noteikšanai visā Eiropas Savienībā tiek izmantota viena un tā pati metode, līdz ar to iegūtos datus var salīdzināt visām ES valstīm.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *